Josefova štola - technická památka

Josefova štola,
Černá v Pošumaví

Nově zrekonstruovanou a otevřenou technickou památku – portál Josefovy štoly najdete nedaleko Černé v Pošumaví u obce Mokrá. Vede k ní nově zbudovaná štěrková naučná stezka.

Oblast Černé v pošumaví byla několik desetiletí významným producentem grafitu. 

Do štol prosakovala voda a tak se začaly razit odvodňovací štoly, jako je právě Josefova štoly z roku 1897. Celková délka této odvodňovací štoly tak měřila přes 2 kilometry. Její vyústění je osazeno kamenným portálem dekorovaným knížecí korunkou a nachází se nedaleko osady Mokrá v lesním úseku kousek od tzv. malého Lipna.

Josefova štola a další pozůstatky hornických prací u Mokré jsou v současnosti nejzachovalejšími báňskými památkami z období těžby jihočeského grafitu, a proto si právě tuto technickou památku rozhodně nenechte ujít. Zajímavostí navrch určitě je i to, že na vratech štoly naleznete hrneček, kterým si můžete nabrat místní velmi kvalitní pitnou vodu, která protéká zbudovaným kanálem.

Nejbližší aktivity

Balonové létání nad Lipnem

Zažít Lipensko ze vzduchu patří k neopakovatelným zážitkům. Romantika vzduchoplavby v koši horkovzdušeného balónu patří mezi zá…

Camping Olšina

Camping Olšina se nachází na břehu přehrady Lipno v těsné blízkosti obce Černá v Pošumaví. Areál kempu s rozlohou 4,5 ha je uspoř…

Restaurant penzionu SEN

Restaurace Penzionu Sen nabízí příjemné posezení v nekuřáckém prostředí o celkové kapacitě 97 míst v centru obce Černá…