Josefova štola - technická památka

Josefova štola,
Černá v Pošumaví

Nově zrekonstruovanou a otevřenou technickou památku – portál Josefovy štoly najdete nedaleko Černé v Pošumaví u obce Mokrá. Vede k ní nově zbudovaná štěrková naučná stezka.

Oblast Černé v pošumaví byla několik desetiletí významným producentem grafitu. 

Do štol prosakovala voda a tak se začaly razit odvodňovací štoly, jako je právě Josefova štoly z roku 1897. Celková délka této odvodňovací štoly tak měřila přes 2 kilometry. Její vyústění je osazeno kamenným portálem dekorovaným knížecí korunkou a nachází se nedaleko osady Mokrá v lesním úseku kousek od tzv. malého Lipna.

Josefova štola a další pozůstatky hornických prací u Mokré jsou v současnosti nejzachovalejšími báňskými památkami z období těžby jihočeského grafitu, a proto si právě tuto technickou památku rozhodně nenechte ujít. Zajímavostí navrch určitě je i to, že na vratech štoly naleznete hrneček, kterým si můžete nabrat místní velmi kvalitní pitnou vodu, která protéká zbudovaným kanálem.

Doporučte to vašim přátelům

Nejbližší aktivity

Balonové létání nad Lipnem

Zažít Lipensko ze vzduchu patří k neopakovatelným zážitkům. Romantika vzduchoplavby v koši horkovzdušeného balónu patří mezi zá…

Camping Olšina

Camping Olšina se nachází na břehu přehrady Lipno v těsné blízkosti obce Černá v Pošumaví. Areál kempu s rozlohou 4,5 ha je uspoř…

Restaurant penzionu SEN

Restaurace Penzionu Sen nabízí příjemné posezení v nekuřáckém prostředí o celkové kapacitě 97 míst v centru obce Černá…