Diese Veranstaltung wurde leider nicht in die von Ihnen gewünschte Sprache übersetzt. Sie schauen sich ein Detail in der Sprache Tschechisch an

Šumava a Hraničář už po hladině Lipna vozí pasažéry

Dienstag 3. Mai
Pravděpodobně až v závěru května se dostane zpět na vodu hornoplánský přívoz Pionýr, který jezdí na trase z Horní Plané do Bližší Lhoty. Aktuálně se rekonstruuje. Oprava začala v říjnu minulého roku a je nejnáročnější za celou dobu jeho existence.
Přesný termín spuštění na vodu zatím nemáme. Na lodi právě probíhá montáž pohonů a vybavení. Chtěli bychom zahájit provoz na konci května,“ uvedl Petr Tahotný, vedoucí Hospodářsko správního odboru Město Horní Planá. Na lodi byla od té doby kompletně vyměněna obšívka, tedy plášť lodě pod čarou ponoru, také jsou kompletně nové kovové pláště paluby i nová kormidla. „Provádíme také výměnu kormidelny, včetně ovládáni,“ doplnil. S tím souvisí také oprava rozvodů elektroinstalace. Cena rekonstrukčních prací je zhruba 5.000.000 korun a jedná se o největší opravu za dobu fungování lodě, což je 50 let.
Jízdní řád bude po spuštění lodě stejný jako loni. Vzhledem k vývoji cen pohonných hmot tu museli v letošním roce zdražit jízdné. Jeden pasažér platil loni 15 korun, letos je to 20. Stejně se měnila cena za transport kola. Suma za zaplacení mimořádné jízdy se zvedla o čtvrtinu ze 150 korun na 250 korun „Jinak se zatím cena nemění,“ dodal Tahotný.
Více info: www.horniplana.cz/prevoz
Od první květnové neděle je na vodě také přívoz Šumava, který vozí turisty v úseku z Dolní Vltavice do Kyselova. Jezdit zde bude do 31. října dle jízdního řádu, který je na webových stránkách www.privoz-lipno.cz. Podle provozovatele přívozu René Wipperna se mohou pasažéři znovu občerstvit v bistru Pajdora, který loni vybudoval v Dolní Vltavici. „Pro letošní rok rozšíříme sortiment občerstvení a zákazníci, kteří čekají na přívoz, si tak v bistru PAJDORA mohou zpříjemnit čekání,“ uvedl Wippern.
Již od Velikonoc jezdí z Frymburku do Frýdavy přívoz Hraničář. Zájem zatím s výjimou víkendu není velký. Hraničář vyráží na trasu každou hodinu od 9.00 do 17.00 hodin. Jízdní řád zde: www.privozfrymburk.cz. Také Hraničáře musel jeho provozovatel Antonín Labaj před sezónou opravit. Investice se dostala k částce 200.000 korun.
Servis motoru, oprava hydrauliky, nové stanové hřídele, oprava elektroinstalace, nátěry, oprava chlazení, seřízení a oprava spojek. Měli jsme v plánu provést opravu kormidelní, to se nám však z časových důvodů nepodařilo,“ uvedl Labaj s tím, že upravené je také pobřeží na frymburské straně. Také tady museli kvůli narůstajícím cenám pohonných hmot zdražit jízdenky. Antonín Labaj stejně jako v minulých létech chystá na přívozu kulturní program, ve večerních hodinách koncerty a dle poptávky vyhlídkové plavby, svatby a pohřby. Z jeho pohledu s jedná se o vítaný přivýdělek. „Rok 2021 pro nás neskončil dobře. Na jaře a na podzim jsme skončili kvůli omezování ve ztrátě, léto bylo průměrné i kvůli horšímu počasí, než v předchozích sezónách,“ uzavřel Labaj.

Autor des Textes: Pavel Pechoušek

Autor der Fotos: archiv TSL