Diese Veranstaltung wurde leider nicht in die von Ihnen gewünschte Sprache übersetzt. Sie schauen sich ein Detail in der Sprache Tschechisch an

Výstava obrazů Blanky Mánkové

Náměstí 5, Frymburk,
Frymburk

30. Juli – 19. September

Blanka Mánková

Narodila se 16. 11. 1951 v Praze, kde prožila mládí. Po maturitě nastoupila na fakultu architektury ČVUT, tam malovala v ateliéru prof. Jaroslava Kandla. Osud ji však táhl do jižních Čech, kde každoročně několikrát s kamarády splouvali Vltavu na kanoích. A jeden její kamarád, později manžel, se ucházel o místo hajného v tomto kraji a nakonec dostal umístění na Svatý Tomáš. Blanka opustila školu, rodiče a velkoměsto, aby od r. 1972 žila se svým mužem a prvním synem, v bohem zapomenutém kraji, kde ani lišky nedávaly dobrou noc, zato pohraničnící střežili státní hranici a prostor pod Vítkovým Hrádkem, kde bydlela. Na malbu moc času nebylo. Po dvou letech se přestěhovali do hájovny na Horské Kvildě, kde se v r. 1975 narodil malířce druhý syn. V srdci Šumavy prožila malířka 15 let a po „mateřské“ přestávce v malování to byla zádumčivá krása Šumavy, zrádné slatě s tajemnými jezírky, proměny krajiny v ročních obdobích, prostě láska k přírodě, která malířku opět přiměla postavit se k malířskému stojanu. Malovala krajinu ve všech podobách, květiny i lovecké motivy a zátiší.

Stala se v r. 1981 členkou Českého fondu výtvarných umění a pravidelně vystavovala u nás i v zahraničí. Prostřednictvím Art Centra vystavovala v r. 1983 v Itálii, na celostátní výstavě „Myslivost a příroda“ -Brno 1985 vystavovala soubor Myslivecký rok a s těmito obrazy se pak zúčastnila výstav ČMS v Jugoslávii, Německu, Rusku, v r. 1986 v Norimberku a 1987 ve Frankfurtu nad Mohanem - na světových výstavách myslivosti. Na jaře 1989 měla samostatnou výstavu v Mexiko-City a ve státě Micoacán, zprostředkovanou Československou společností pro mezinárodní styky.

V České republice Blanka Mánková vystavovala od roku 1984 v mnoha městech, např. Klatovy, Praha, Brno, Vimperk, Soběslav, Netolice, Bechyně, Třeboň, Kvilda, Aš, Křivoklát, Lenora, Javorník, Prachatice-Euroforest 96.

V roce 1984 se malířce narodil třetí synek a od roku 1989 se přestěhovali s rodinou do Záhoříčka u Čkyně, kde zrekonstruovali chalupu, a malířka kromě malování provozovala penzionek, zúrodňovala zahradu, pečovala o maminku i tchýni, času moc nezbývalo, přesto v malování nacházela odpočinek a radost. Zkouší malovat i portréty a poslední dobou se navrací v tvorbě do kraje Lipenska, kde pracuje její nejstarší syn a kde byla její první šumavská „štace“. Krásné a bohaté šumavské hvozdy už občas musí nahradit suchými pahýly, protože i to by mělo být zachyceno v obrazech. Kůrovec nám bohužel mění krajinu, ale naštěstí je mnoho lidí majiteli obrazů, které Blanka Mánková namalovala ještě v době, kdy lesy byla ještě zelené.

 

Öffnungszeiten

30.7. - 20.9. 2020

pondělí - sobota, 10:00 - 16:00

Nächste Veranstaltungen

Senden Sie eine Frage oder eine Bestellung direkt an den Betreiber