Sorry, this event is not translated into the language you request. You are viewing the detail in Czech

Přistálo v roce 1985 na Lipensku UFO?

Wednesday 1. June
Co přistálo u Horní Plané v roce 1985? Případ vypáleného kruhu v trávě vypráví o velmi zajímavé události. Asi první týden letních prázdnin roku 1985 byl hlášen podle zprávy z hlásky protivzdušné obrany státu Sv. Tomáš v katastru obce Zvonková ve 21:18 hod. cizí objekt, který měl přistát v prostoru mezi Strážným vrchem a Zvonkovým vrchem. Při hledání objektu, jehož se zúčastnilo několik desítek lidí i se psy, nebyl objekt nalezen.

Ve 23:05 přišlo hlášení, že byl z uvedeného prostoru zaznamenán start vzdušného prostředku. Akce pokračovala až do ranních hodin následujícího dne, ale bezvýsledně. Lokalita západně od obce Račín, 200 m jihozápadně od kóty 804,5 m, asi 100 m od hranic s Rakouskem, směrem k hraničnímu mezníku 1/41, v katastru Horní Planá. V noci byla sice nalezena v půdě kruhová plocha, ale nikdo ji s vzdušným cílem nedával do souvislosti. V den případu bylo teplé letní počasí, skoro jasno, mírný vánek.

Po čtyřech dnech od události bylo místo opět prozkoumáno v rámci kriminalistického ohledání činu, včetně záznamu, který provedl tehdejší zástupce velitele samostatného útvaru, který i akci velel. Na místě se zkoušel příjem radio signálu a toto měření bylo opakováno i v roce 1986, neboť obrazec v půdě byl stále zřetelný. Směrem k němu výkon radiostanice RF-10, ale i výkonnějších radiostanic klesal.

 Šlo o téměř pravidelný kruh o průměru 6 metrů, ve kterém prakticky vyhynula vegetace. Nová se objevila až po několika letech. Místo bez vegetace vypadalo, jako by zde působila velmi vysoká teplota, ale ne otevřený oheň. Na místě nebyl patrný žádný hmyz. Sklon terénu je na jihozápad až jih a na samotném místě je rovina. V roce 1985 byl majitelem zmiňovaného místa Státní statek Šumava.

 

 VÝPOVĚĎ PRO POHRANICNIK.BLOGSPOT.CZ

Koncem jara 1985 až do léta téhož roku se objevily nějaké divné záblesky a jakoby průsvitné objekty na obloze, ve tvaru letadel bez křídel - tři až osm, co jsem já viděl. V oblasti od Nové Pece a Volar po Zvonkovou. Vedlejší hlásky – ty ze Zhůří ale nic neregistrovaly, i když to bylo i nad nimi. Sám jsem to viděl 2x nebo 3x a létaly na to stíhačky - Albatrosy a MIG 23. Nikdy se však nezjistilo, co to vlastně je, a radary to nebraly. Nebyly to ale větroně a pohybovalo se to pomalu, nebo naopak to v mžiku ulítlo. Byl však enormní zájem to identifikovat. O UFO jsme tenkrát nijak neuvažovali, měli jsme za to, že jde o nějakou záhadnou techniku nebo balony z Německa, prostě nějaký druh provokace. Na druhou stranu nám kontráši zakazovali o tom kdykoli a kdekoli mluvit. Dělali s tím šílené tajnosti. Čert ví proč, jakoby šlo o nějaký bermudský trojúhelník. U Horní Plané je místo, kde údajně jde projít do nějaké jiné dimenze (zní to jako pohádka, ale údajně se to tak jeví).

Author of the text: František Schusser

Author of photos: Grafika: Aleš Novák

Recommend to a friend