Malšín

Malšín,
Malšín

Naplánovat si výlet do Malšína jistě stojí za to, protože jsou odtud překárné výhledy daleko do kraje a často jsou zde vidět na obzoru i ALPY!

Malšín je malá obec se 150 obyvateli mezi Rožmberkem nad Vltavou a Lipnem nad Vltavou a představuje překrásný, méně známý kout Lipenska. Všichni známe pohled na sjezdovky v Lipně nad Vltavou od parkoviště v Lipně, ale jak vypadají svahy a sjezdovky z druhé strany, to už ví málo kdo. A právě tento kraj Malšína je skvělý pro výlety. Pěší, na kole, ale i autem. Je zde klid a ráj na zemi.

Prvé osídlení náhorní plošiny v okolí Malšína vznikalo kolem cest, kde si koně sami vyšlapali cestu. Takový "ideální terén" byl na návrší dnešního Malšína, a protože se zde stýkaly dvě zemské stezky - od Vyššího Brodu i od Frymburku - byla zde založena obec. A to již před rokem 1250. Místo bylo od "nepaměti" nazýváno Tumberg, tedy strážní věž nebo také strážní stanoviště.

 

Kaple Panny Marie a výhledy do kraje

Velice působivé místečko na jižním okraji obce malšín je skalní výchoz nazývaný Turmberg, který ční nad roklinou a jsou odtud daleké výhledy do kraje. Stojí zde jednoduchá kaple s věžičkou. Nezapomenutelné výhledy jsou na na jih, do okolí Vyššího Brodu, na pohraniční hory, šumavské a novohradské podhůří. Nad kaplí vyčnívá zajímavá skála, menší skaliska jsou i jinde v okolí a při cestě. Na severu, severozápadě a severovýchodě je patrný příkop, který obklopoval zdejší domnělou strážní věž, o jejíž historické existenci se v poslední době intenzivně diskutuje.

Už samotný název hory napovídá, že zde nějaká stavba skutečně stávala (Turmberg = věžová hora). Kaple byla postavena v letech 1854–1856 a největší zásluhy na tom měl blízký vyšebrodský klášter.

Hlavní pouť se zde koná po 13. červenci.

Doporučte to vašim přátelům

Nejbližší aktivity

Snowpark Lipno

Pro letošní sezónu jsme rozšířili a vylepšili Snowpark Lipno tak, aby nabídl komplexní zázemí pro freestyle snowboarding nebo…

Ski areál Lipno

Skiareál Lipno je položen ve výšce 709 až 900 metrů nad mořem a poskytuje ideální podmínky především pro rodiny s dětmi, začáteční…

Restaurace U Yettiho

Zimní restaurace s prosluněnou terasou přímo na svahu je ideálním místem pro odpočinkovou pauzu u čaje či grogu, sváču nebo vydatný oběd pro v&scaron…