Malšín

Malšín,
Malšín

Naplánovat si výlet do Malšína jistě stojí za to, protože jsou odtud překárné výhledy daleko do kraje a často jsou zde vidět na obzoru i ALPY!

Malšín je malá obec se 150 obyvateli mezi Rožmberkem nad Vltavou a Lipnem nad Vltavou a představuje překrásný, méně známý kout Lipenska. Všichni známe pohled na sjezdovky v Lipně nad Vltavou od parkoviště v Lipně, ale jak vypadají svahy a sjezdovky z druhé strany, to už ví málo kdo. A právě tento kraj Malšína je skvělý pro výlety. Pěší, na kole, ale i autem. Je zde klid a ráj na zemi.

Prvé osídlení náhorní plošiny v okolí Malšína vznikalo kolem cest, kde si koně sami vyšlapali cestu. Takový "ideální terén" byl na návrší dnešního Malšína, a protože se zde stýkaly dvě zemské stezky - od Vyššího Brodu i od Frymburku - byla zde založena obec. A to již před rokem 1250. Místo bylo od "nepaměti" nazýváno Tumberg, tedy strážní věž nebo také strážní stanoviště.

 

Kaple Panny Marie a výhledy do kraje

Velice působivé místečko na jižním okraji obce malšín je skalní výchoz nazývaný Turmberg, který ční nad roklinou a jsou odtud daleké výhledy do kraje. Stojí zde jednoduchá kaple s věžičkou. Nezapomenutelné výhledy jsou na na jih, do okolí Vyššího Brodu, na pohraniční hory, šumavské a novohradské podhůří. Nad kaplí vyčnívá zajímavá skála, menší skaliska jsou i jinde v okolí a při cestě. Na severu, severozápadě a severovýchodě je patrný příkop, který obklopoval zdejší domnělou strážní věž, o jejíž historické existenci se v poslední době intenzivně diskutuje.

Už samotný název hory napovídá, že zde nějaká stavba skutečně stávala (Turmberg = věžová hora). Kaple byla postavena v letech 1854–1856 a největší zásluhy na tom měl blízký vyšebrodský klášter.

Hlavní pouť se zde koná po 13. červenci.

Doporučte to vašim přátelům

Nejbližší aktivity

Ski areál Lipno

Skiareál Lipno je položen ve výšce 709 až 900 metrů nad mořem a poskytuje ideální podmínky především pro rodiny s dětmi, začáteční…

Restaurace U Yettiho

Zimní restaurace s prosluněnou terasou přímo na svahu je ideálním místem pro odpočinkovou pauzu u čaje či grogu, sváču nebo vydatný oběd pro v&scaron…

Penzion U Fořta

Do téměř zničeného stavení jsme vdechli své nadšení a s láskou jej probudili k životu. Bylo by nám ctí podělit se s Vámi o kouzlo starého domu s tlustými kamennými zdmi, ve kterém lze ale stále…