Nejjižnější bod ČR

Vyšší Brod,
Vyšší Brod

Trasa výletu po nejjižnějším cípu Česka vás zavede do okolí bývalé osady Radvanov. Nabízí nejen návštěvu nejjižnějšího bodu naší vlasti, ale také míst, kam se po dlouhá léta díky železné oponě nesmělo a kde nyní funguje přeshraniční spolupráce a návaznost turistických projektů z obou stran hranice.

Výlet z Vyššího Brodu není náročný svým profilem, ale délkou. Variant návratu od nejjižnějšího bodu ČR je několik. Pokud se rozhodnete pro trasu přes Rakousko, Martínkov (nová rota Mnichovice) a Maria Rast, zdoláte téměř 25 kilometrů.

Cestu uvidíte Vyšebrodský průsmyk, který rozděluje Šumavu a Novohradské hory. Za touto přírodní hranicí se pak majestátně zvedají první šumavské vrcholky. Váš pohled určitě upoutá hora Hradiště (937 m.) Krásný odpočinek pak nabízí hráz Studáneckého rybníka.

K cíli vás nakonec dovede úzká pěšinka, která vás dovede až k hraničnímu kameni II/64 – a právě zde můžete stanout na nejjižnějším místě České republiky. Areál nejjižnějšího bodu je opatřen odpočívadlem a výrazným pamětním kamenem. Přímo na místě si můžete jako důkaz, že jste dorazili až sem, orazit i originální razítko.

Švédská šance

Hned za hranicí vás upoutá mohutný val s dřevěnými palisádami – tzv. švédské šance. Ty měly za úkol chránit solnou stezku, která těmito místy probíhala. Švédské šance vystavěl v roce 1641 majitel zdejšího panství Konrad Balthasar von Starhemberg. Císařské vojsko bylo do zdejších zákopů povoláno celkem třikrát. V letech 1641–48 zde chránilo území před nájezdy Švédů, v roce 1663 hrozila zase turecká okupace. Mezi léty 1680 a 1681 se zde zase dohlíželo na pořádek v době morové rány. Okolo zbylého valu vede krátký naučný okruh.

Doporučte to vašim přátelům

Nejbližší aktivity

Vltava z Vyššího Brodu

Střední část řeky Vltavy, od Vyššího Brodu přes Rožmberk a dále, je z pohledu vodáků naší neoblíbenější řekou…

Poštovní muzeum Vyšší Brod

Navštivte pošty od 16. století do současnosti. V tomto muzeu před vámi opět ožijí poštovní služebny a úřadovny, rozjedou se vozy s dopisy…