Sorry, this activity is not translated into the language you request. You are viewing the detail in Czech

Hraběcí cestou, dubovou alejí na Švýcarskou chatu

Rožmberk nad Vltavou,
Rožmberk nad Vltavou

Rožmberk nad Vltavou má úžasnou polohu. Leží na řece Vltavě, která zde tvoří fantastický meandr a všude kolem jsou krásné hluboké lesy. Jedna z nejhezčích a nejpříjemnějších tras pro pěší výlet z Rožmberku je prastará Hraběcí cesta, lemovaná dubovou alejí, která vás dovede až ke kouzelnému místu, kouzelnému domu, zvaný Švýcarská chata.

Cesta je krásná na jaře, v létě, na podzim i v zimě. Díky majestátným dubům, které lemují cestu, má vždy okouzlující atmosféru. Na jaře kvetou jarní byliny, kmeny stromy jsou bez listí a naskýtají se pěkné výhledy na řeku Vltavu i na hrad Rožmberk. V létě je vše zelené, plné listnaté biomasy. Na podzim listí zezlatoví a hraje všemi barvami a zimní atmosféra je rovněž jedinečná.

Celá trasa tam i zpět měří necelých 6 km a zvládne jí snad každý. 

Kromě dubů lemují cestu tu a tam skalky, či kamenné zídky. Na trase na vás čekají odpočinková místa a u Švýcarské chaty pak krásná křížová cesta s jednotlivými zastaveními na místních kamanech. Vlastní chata je kouzelná. Cestu zpět můžete volit buď po cestě, či po louce. Při návratu po louce před vámi jako maják vykukuje jak hradní věž, tak věž Jakobínka. Případně se můžete vrátit přes Metlici a horní dubovou alejí po úzké asfaltce. Okruh pak měří přibližně 8 km.

CHATA

Hrabě Jiří Jan Jindřich Buquoy při své cestě do Francie v roce 1803 prošel hornatou krajinou alp, která v něm zanechala mimořádně silný dojem. A to, co mu alpskou přírodu připomínalo nejvíce, byla právě tamní architektura. Také proto nechal nedaleko Rožmberka postavit tuto nádhernou chatu, dnes známou jako Švýcárna. V přízemí se nachází 5 místností jako byty buquoyských zaměstnanců. V patře je pak trojice větších prostor (salón, kabinet a pokoj sloužícího), které byly určeny hraběcí rodině. Chata je velmi zdobná. Dekorativně jsou utvářeny krakorce pavlače s balustrovým zábradlím a profilované konce trámů krovů. Zajímavé a výrazné je i ozdobné řešení ostění oken s bohatou profilací a řezbářsky pojaté i další stavební prvky. Nepřehlédnutelné je pak barvené řešení exteriéru.

Výlet za to jistě stojí.

 

Recommend to a friend

Forthcoming activities

Rožmberk castle

The most impressive look at the River Vltava is one taken from Rožmberk Castle. The castle dates from the 13th century and is one of the oldest castles of Vítkovci noble clan - predecessors of…

Guest house Herbertov

Our guest house is a unique facility with its functional water head-race including a small hydroelectric plant. It features an ideal location - in the middle of natural world, just on the bank of the…